Naši miláčikovia majú citlivejší sluch ako ľudia. Počujú vysoké tóny, ktoré sú okolo 65 000 Hz, ľudia počujú iba do 20 000Hz.

Na prelome kalendárnych rokov sa stretávame so zvýšeným strachom u našich miláčikov, ktorý môže skončiť i vážnym poranením. Každý psík reaguje na hlasné vonkajšie podnety individuálne. Niektorí sa neboja, niektorí majú z toho veľkú hrôzu. Prejavuje sa to hlavne tým, že sa chcú schovať majiteľovi pod nohy, poprípade na miesto, kde je slabšie počuť ohňostroj. Príznaky strachu sa dajú ľahko rozpoznať: ustráchanosť, chvenie, nekoordinovaný pohyb po miestnosti, pomočovanie.

V prípade, že nechceme zažiť takúto noc so svojím miláčikom, mali by sme dbať na jeho zdravie, navštíviť veterinárnu ambulanciu, poradiť sa s veterinárnym lekárom a dohodnúť sa na prevencii počas silvestrovskej noci. Na trhu je množstvo prípravkov-sedatív, ktoré sa dajú použiť počas stresujúcich situácií. Tieto prípravky sú vo forme tabletiek, gélov, ako aj feromónové difuzéry do elektrickej zásuvky, ktoré navodia pokoj Vášho miláčika. Ako každé lieky, aj sedatíva majú vedľajšie účinky a to hlavne na termoreguláciu. Po podaní dochádza k znižovaniu telesnej teploty, znižuje sa frekvencia srdca, účinok sa môže predĺžiť o 12 až 24 hod. Sedatíva sa neodporúča podávať mladým zvieratám do 6 mesiacov, a starším ako 10 rokov. U niektorých psov nezaberá tabletková sedácia a preto sa používa po dohode s majiteľom ľahká anestéza. Ak ste sa rozhodli pre sedatíva, odporúčam ich podať okolo 18 hod., účinok pretrváva 6-12hod.

Najdôležitejšie počas silvestrovskej noci je, aby ste svojho miláčika nenechávali samého v byte, ale boli s ním a spravili mu pohodu. Psíka, ktorý je na dvore pri dome bude najrozumnejšie dať do domu (zníži sa tak frekvencia zvuku), aby sme predišli útekom. Veľa psíkov končí tak v útulkoch, poprípade z vážnymi poraneniami na druhý deň u veterinárneho lekára. Najlepšie je mu podať poobede kvalitnejšiu stravu, poprípade boli s ním v izbe, kde sa pustí príjemná hudba, hladkanie mu spríjemní zlé chvíle, ktoré pretrvávajú zhruba od 23:00 do 03:00. Najväčšia intenzita je okolo polnoci až 01:00 v noci.