Diagnostika sa vykonáva tzv. koprologickým vyšetrením zo vzoriek trusu (na zistenie parazitov veterinárovi bude postačovať minimálne množstvo cca 2g trusu - celé vyšetrenie trvá okolo 5-10 min). Nakoľko sa parazity nemusia vylučovať pravidelne, na lepší záchyt sa doporučuje vyšetriť zmes vzoriek trusu odobratého v priebehu 3-5 dní, ktorá sa musí skladovať v chlade a dôležité je aj dodržanie hygieny pri zbere trusu. Každý štvrťrok je dobré vykonať koprologické vyšetrenie vzhľadom na diferenciálnu diagnostiku parazitov, lebo nie na každého parazita rovnako zaberajú odčervovacie tabletky.

Keďže medzi niektorými vnútornými parazitmi a blchami je vzájomná súvislosť, dôležité je zvieratko ošetriť prípravkami typu Spot-on proti blchám a kliešťom.

Odčervenie psa

Šteniatka by sa mali začať odčervovať v druhom týždni života. Ďaľšie odčervenia pokračujú vo 4, 8 a 12 týždni a do 3 mesiacov veku sa odčervujú 1x mesačne, od 3 mesiaca života sa odporúča každé 3 mesiace odčervovať kombinovanými prípravkami (troj zložkovými) proti škrkavkám a pásomniciam, pričom ak sú v domácnosti prítomné malé deti a tehotné ženy, je vhodné odčervovanie opakovať častejšie a striedať prípravky na odčervenie, vhodné sú aj vo forme ´spot on´, ktoré sú proti vonkajším a vnútorným parazitom, tieto prípravky by sa mali aplikovať 1 mesiac pred odchodom na dovolenku ako aj 2 mesiace po príchode z dovolenky a to kvôli srdcovej červivosti (hlavne keď psík cestuje k prímorsým krajinám ako Chorvátsko, Taliansko, Čierna Hora, Španielsko ...) ako aj pravidelne nosiť trus na koprologické vyšetrenie. Na prítomnosť srdcových červov existujú rýchle diagnostické sety, na ktorých za pár minút uvidíme výsledok.

Odčervenie mačiek

S odčervením mačiatok začíname od veku 4 týždňov a pokračujeme v 3 týždňových intervaloch. Mačiatka od 13 týždňa a dospelé odčervujeme každé 3 mesiace.